تبلیغات
وبلاگ تاریخ اسلام - شهادت حضرت فاطمه(س) در منابع اهل سنت
پنجشنبه 17 فروردین 1391

شهادت حضرت فاطمه(س) در منابع اهل سنت

   نوشته شده توسط: مهدی    نوع مطلب :چهارده معصوم(ع) ،پرسش:
آیا در منابع اهل تسنن، مطالبی دال بر شهادن حضرت زهرا(س)وجود دارد؟ با ذکر منابع دقیق برای بنده ارسال نمایید. با تشکر

سایت اسلام کوئیست،


پاسخ:

پاسخ اجمالی:

این حقیقت تاریخی، به طور زنده در کتابهای تاریخی و حدیثی محفوظ مانده است. بزرگان اهل سنت مانند ابن ابی شیبه، بلاذری، ابن قتیبه و .. بر این مطلب اذعان دارند. برای آگاهی از مدارک هتک حرمت منزل حضرت زهرا(س)، و مدارک موجود دربارۀ شهادت حضرت زهرا(س)، به پاسخ تفصیلی مراجعه کنید.

 
پاسخ تفصیلی:

هتک حرمت خانۀ فاطمۀ زهرا(س) و شهادت آن حضرت:

در این مورد، نصوصی را از کتب اهل سنت نقل می نماییم، تا روشن شود که مسأله هتک حرمت خانه زهرا(علیها السلام) و رویدادهای بعدی، یک امر تاریخی مسلّم است نه یک افسانه!! و با اینکه در عصر خلفا سانسور فوق العاده ای نسبت به نگارش فضایل و مناقب در کار بود؛ ولی به حکم اینکه ،"حقیقت شیء نگهبان آن است"، این حقیقت تاریخی به طور زنده در کتابهای تاریخی و حدیثی محفوظ مانده است و ما در نقل مدارک، ترتیب زمانی را از قرنهای نخستین در نظر می گیریم، تا برسد به نویسندگان عصر حاضر.

1. ابن ابی شیبه و کتاب «المصنَّف»


ابوبکر ابن ابی شیبه (159-235) مؤلف کتاب المصنَّف به سندی صحیح چنین نقل می کند:

هنگامی که مردم با ابی بکر بیعت کردند، علی و زبیر در خانه فاطمه به گفتگو و مشاوره می پرداختند، و این مطلب به عمر بن خطاب رسید. او به خانه فاطمه آمد، و گفت: ای دختر رسول خدا، محبوبترین فرد برای ما پدر تو است و بعد از پدر تو خود تو، ولی سوگند به خدا این محبت مانع از آن نیست که اگر این افراد در خانه تو جمع شوند من دستور دهم خانه را بر آنها بسوزانند. این جمله را گفت و بیرون رفت، وقتی علی(علیه السلام)و زبیر به خانه بازگشتند، دختر گرامی پیامبر(علیها السلام) به علی(علیه السلام) و زبیر گفت: عمر نزد من آمد و سوگند یاد کرد که اگر اجتماع شما تکرار شود، خانه را بر شماها بسوزاند، به خدا سوگند! آنچه را که قسم خورده است انجام می دهد![1]

2. بلاذری و کتاب «انساب الاشراف»:

احمد بن یحیی جابر بغدادی بلاذری (متوفای 270) نویسنده معروف و صاحب تاریخ بزرگ، این رویداد تاریخی را در کتاب «انساب الاشراف» به نحو یاد شده در زیر نقل می کند.

ابوبکر به دنبال علی(علیه السلام) فرستاد تا بیعت کند، ولی علی(علیه السلام) از بیعت امتناع ورزید. سپس عمر همراه با فتیله (آتشزا) حرکت کرد، و با فاطمه در مقابل باب خانه روبرو شد، فاطمه گفت: ای فرزند خطاب، می بینم در صدد سوزاندن خانه من هستی؟! عمر گفت: بلی، این کار کمک به چیزی است که پدرت برای آن مبعوث شده است!![2]

3. ابن قتیبه و کتاب «الإمامة و السیاسة»:

مورّخ شهیر عبداللّه بن مسلم بن قتیبه دینوری (212-276) از پیشوایان ادب و از نویسندگان پرکار حوزه تاریخ اسلامی است، مؤلّف کتاب «تأویل مختلف الحدیث»، و «ادب الکاتب» و... . وی در کتاب «الإمامة و السیاسة» چنین می نویسد:

ابوبکر از کسانی که از بیعت با او سربرتافتند و در خانه علی گرد آمده بودند، سراغ گرفت و عمر را به دنبال آنان فرستاد، او به در خانه علی(علیه السلام)آمد و همگان را صدا زد که بیرون بیایند و آنان از خروج از خانه امتناع ورزیدند در این موقع عمر هیزم طلبید و گفت: به خدایی که جان عمر در دست اوست بیرون بیایید یا خانه را بر سرتان آتش می زنم. مردی به عمر گفت: ای اباحفص (کنیه عمر) در این خانه، فاطمه، دختر پیامبر است، گفت: باشد!![3]

ابن قتیبه دنباله این داستان را سوزناکتر و دردناکتر نوشته است، او می گوید:

عمر همراه گروهی به در خانه فاطمه آمدند، در خانه را زدند، هنگامی که فاطمه صدای آنان را شنید، با صدای بلند گفت: ای رسول خدا پس از تو چه مصیبت هایی به ما از فرزند خطاب و ابی قحافه رسید، وقتی مردم که همراه عمر بودند صدای زهرا و گریه او را شنیدند برگشتند، ولی عمر با گروهی باقی ماند و علی را از خانه بیرون آوردند، نزد ابی بکر بردند و به او گفتند، بیعت کن، علی(علیه السلام)گفت: اگر بیعت نکنم چه می شود؟ گفتند: به خدایی که جز او خدایی نیست، گردن تو را می زنیم... [4]

مسلّماً این بخش از تاریخ برای علاقمندان به شیخین بسیار سنگین و ناگوار می باشد و لذا برخی بر آن صدد آمدند که در نسبت کتاب به ابن قتیبه تردید کنند، در حالی که ابن ابی الحدید استاد فن تاریخ، این کتاب را از آثار او می داند و پیوسته از آن مطالبی نقل می کند، متأسفانه این کتاب به سرنوشت تحریف دچار شده و بخشی از مطالب آن به هنگام چاپ از آن حذف شده است در حالی که همان مطالب در شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید آمده است.

«زرکلی» در اعلام این کتاب را از آثار ابن قتیبه می داند سپس می افزاید: که برخی از علما در این نسبت نظری دارند. یعنی شک و تردید را به دیگران نسبت می دهد نه به خویش، همچنان که الیاس سرکیس[5] این کتاب را از آثار ابن قتیبه می داند.

4. طبری و تاریخ او:

محمّد بن جریر طبری (متوفای 310) در تاریخ خود رویداد قصد هتک حرمت خانه وحی را چنین بیان می کند:

عمر بن خطاب به خانه علی آمد در حالی که گروهی از مهاجران در آنجا گرد آمده بودند. وی رو به آنان کرد و گفت: به خدا سوگند خانه را به آتش می کشم مگر اینکه برای بیعت بیرون بیایید. زبیر از خانه بیرون آمد در حالی که شمشیر کشیده بود، ناگهان پای او لغزید و شمشیر از دستش افتاد، در این موقع دیگران بر او هجوم آوردند و شمشیر را از دست او گرفتند.[6]

این بخش از تاریخ حاکی از آن است که اخذ بیعت برای خلیفه با تهدید و ارعاب صورت می پذیرفت حالا این نوع بیعت چه ارزشی دارد؟ خواننده باید خود داوری نماید.

5. ابن عبد ربه و کتاب «العقد الفرید»:

شهاب الدین احمد معروف به «ابن عبد ربه اندلسی» مؤلف کتاب «العقد الفرید» متوفای (463 ه ) در کتاب خود بحثی مشروح درباره تاریخ سقیفه آورده و تحت عنوان کسانی که از بیعت ابی بکر تخلف جستند چنین می نویسد:

علی و عباس و زبیر در خانه فاطمه نشسته بودند که ابوبکر عمر بن خطاب را فرستاد تا آنان را از خانه فاطمه بیرون کند و به او گفت: اگر بیرون نیامدند، با آنان نبرد کن! و در این موقع عمر بن خطاب با مقداری آتش به سوی خانه فاطمه رهسپار شد تا خانه را بسوزاند، در این موقع با فاطمه روبرو شد. دختر پیامبر گفت: ای فرزند خطاب آمده ای خانه ما را بسوزانی، او در پاسخ گفت: بلی مگر این که در آنچه امّت وارد شدند، شما نیز وارد شوید![7]

تا اینجا بخشی که در آن به تصمیم به هتک حرمت تصریح شده است پایان پذیرفت، اکنون به دنبال بخش دوم که حاکی از جامه عمل پوشاندن این نیّت است، می پردازیم!

آیا یورش انجام گرفت؟

در این جا سخنان آن گروه که فقط به سوء نیت خلیفه و یاران او اشاره کردند به پایان رسید، گروهی که نخواستند و یا نتوانستند دنباله فاجعه را به طور روشن منعکس کنند، در حالی که برخی، به اصل فاجعه یعنی یورش به خانه و... اشاره نموده و تا حدّی نقاب از چهره حقیقت برافکندند، اینک در اینجا به مدارک یورش و هتک حرمت اشاره می نماییم: (در این بخش نیز در نقل مصادر غالباً ترتیب زمانی را در نظر می گیریم).

6. ابو عبید و کتاب «الاموال»:

ابو عبید قاسم بن سلام (متوفای 224) در کتاب خود به نام «الأموال» که مورد اعتماد فقیهان اسلام است نقل می کند:

عبدالرّحمن بن عوف می گوید: که من در بیماری ابوبکر برای عیادت او وارد خانه او شدم پس از گفتگوی زیاد به من گفت:

آرزو می کنم ای کاش سه چیز را که انجام داده ام، انجام نمی دادم، همچنان که آرزو می کنم ای کاش سه چیز را که انجام نداده ام، انجام می دادم. همچنین آرزو می کنم سه چیز را از پیامبر سؤال می کردم.

امّا آن سه چیزی که انجام داده ام و آرزو می کنم که ای کاش انجام نمی دادم عبارتند از:

ای کاش پرده حرمت خانه فاطمه را نمی گشودم و آن را به حال خود وامی گذاشتم هرچند برای جنگ بسته شده بود.[8] 
ابو عبید هنگامی که به اینجا می رسد به جای جمله: «لم أکشف بیت فاطمة و ترکته...» می گوید: کذا و کذا. و اضافه    می کند که من مایل به ذکر آن نیستم!.

ولی هرگاه «ابو عبید» روی تعصّب مذهبی یا علّت دیگر از نقل حقیقت سربرتافته است؛ محقّقان کتاب «الاموال» در پاورقی می گویند: جمله های حذف شده در کتاب «میزان الاعتدال» (به نحوی که بیان گردید) وارد شده است، افزون بر آن، «طبرانی» در «معجم» خود و «ابن عبدربه» در «عقد الفرید» و افراد دیگر جمله های حذف شده را آورده اند.(دقت کنید!)

7. طبرانی و معجم کبیر:

ابوالقاسم سلیمان بن احمد طبرانی (260-360) که ذهبی در «میزان الاعتدال» در حقّ او می گوید: فرد معتبری است.[9] در کتاب «المعجم الکبیر» که کراراً چاپ شده است، آنجا که دربارۀ ابوبکر و خطبه ها و وفات او سخن می گوید، یادآور می شود: ابوبکر به هنگام مرگ، اموری را تمنا کرد. ای کاش سه چیز را انجام نمی دادم. ای کاش سه چیز را انجام می دادم. ای کاش سه چیز را از رسول خدا سؤال می کردم. درباره آن سه چیزی که انجام داده و آروز کرد که ای کاش انجام نمی داد، چنین می گوید: آن سه چیزی که آرزو می کنم که ای کاش انجام نمی دادم، آرزو می کنم که هتک حرمت خانه فاطمه نمی کردم و آن را به حال خود واگذار می کردم!.[10] ،این تعبیرات به خوبی نشان می دهد که تهدیدهای عمر تحقّق یافت.

8. ابن عبد ربه و «عقد الفرید»:

ابن عبد ربه اندلسی مؤلّف کتاب «العقد الفرید» (متوفای 463 ه ) در کتاب خود از عبدالرحمن بن عوف نقل می کند:

من در بیماری ابی بکر بر او وارد شدم تا از او عیادت کنم، او گفت: آرزو می کنم که ای کاش سه چیز را انجام نمی دادم و یکی از آن سه چیز این است: ای کاش خانه فاطمه را نمی گشودم هرچند آنان برای نبرد درِ خانه را بسته بودند.[11]

و نیز اسامی و عبارات و شخصیت هایی که این بخش از گفتار خلیفه را نقل کرده اند خواهد آمد.

9. سخن نَظّام در کتاب «الوافی بالوفیات»:

ابراهیم بن سیار نظام معتزلی (160-231) که به خاطر زیبایی کلامش در نظم و نثر به نظّام معروف شده است در کتابهای متعددی، واقعه بعد از حضور در خانه فاطمه(علیها السلام) را نقل می کند. او می گوید: عمر در روز اخذ بیعت برای ابی بکر، بر شکم فاطمه زد، او فرزندی که در رحم داشت و نام او را محسن نهاده بودند، سقط کرد!!(دقت کنید).[12]

10. مبرّد در کتاب «کامل»:

محمّد بن یزید بن عبدالأکبر بغدادی (210-285) ادیب، و نویسنده معروف و صاحب آثار گران سنگ، در کتاب «الکامل» خود، از عبدالرّحمن بن عوف داستان آرزوهای خلیفه را می نویسد، و چنین یادآور می شود: آرزو می کردم ای کاش بیت فاطمه را نمی گشودم و آن را رها می نمودم هرچند برای جنگ بسته باشد.[13]

11. مسعودی و «مروج الذهب»:

مسعودی(متوفای 325) در مروج الذهب می نویسد:

آنگاه که ابوبکر درحال احتضار چنین گفت: سه چیز انجام دادم و تمنا می کردم که ای کاش انجام نمی دادم یکی از آن سه چیز: آرزو می کردم که ای کاش هتک حرمت خانه زهرا را نمی کردم و در این مورد سخن زیادی گفت![14]

مسعودی با اینکه نسبت به اهل بیت گرایش های نسبتاً خوبی دارد، ولی باز اینجا از بازگویی سخن خلیفه خودداری کرده و با کنایه رد شده است، البتّه خدا می داند و بندگان خدا هم اجمالاً می دانند!

12. ابن أبی دارم در کتاب «میزان الاعتدال»:

«احمد بن محمّد» معروف به «ابن ابی دارم»، محدث کوفی (متوفای سال 357)، کسی که محمّد بن أحمد بن حماد کوفی درباره او می گوید: «کان مستقیم الأمر، عامة دهره»: او در سراسر عمر خود پوینده راه راست بود.

با توجه به این موقعیت، نقل می کند که در محضر او این خبر خوانده شد: عمر لگدی بر فاطمه زد و او فرزندی که در رحم به نام محسن داشت سقط کرد![15] (دقت کنید)

13. عبدالفتاح عبدالمقصود و کتاب «الإمام علی»:

وی هجوم به خانه وحی را در دو مورد از کتاب خود آورده است و ما به نقل یکی بسنده می کنیم:

قسم به کسی که جان عمر در دست اوست یا باید بیرون بیایید یا خانه را بر ساکنانش آتش می زنم. عده ای که از خدا می ترسیدند و رعایت منزلت پیامبر(صلی الله علیه وآله) را پس از او می کردند، گفتند: "اباحفص، فاطمه در این خانه است".

بی پروا فریاد زد: "باشد!! ". نزدیک شد، در زد، سپس با مشت و لگد به در کوبید تا به زور وارد شود. علی(علیه السلام) پیدا شد... طنین صدای زهرا در نزدیکی مدخل خانه بلند شد... این ناله استغاثه او بود...!»[16].

این بحث را با حدیث دیگری از «مقاتل ابن عطیّة» در کتاب الامامة و السیاسة پایان می دهیم (هرچند هنوز ناگفته ها بسیار است!)

او در این کتاب چنین می نویسد:

«هنگامی که ابوبکر از مردم با تهدید و شمشیر و زور بیعت گرفت، عمر، قنفذ و جماعتی را به سوی خانه علی و فاطمه(علیها السلام) فرستاد، و عمر هیزم جمع کرد و درِ خانه را آتش زد...[17]

و در ذیل این روایت تعبیرات دیگری است که قلم از بیان آن عاجز است.

نتیجه: آیا با این همه مدارک روشن که عموماً از منابع اهل سنت نقل شده است باز هم می گویند «افسانه شهادت...!» انصاف کجاست؟! به یقین هر کس این بحث کوتاه و مستند به مدارک روشن را بخواند می فهمد بعد از رحلت رسول خدا(صلی الله علیه وآله) چه غوغائی برپا شد، و برای نیل به حکومت و خلافت چه ها کردند، و این اتمام حجّت الهیّه برای همه آزاداندیشان دور از تعصّب است، چرا که ما از خودمان چیزی ننوشتیم، هرچه نوشتیم از منابع مورد قبول خود آنها است[18].


پی نوشت ها:
[1] مصنف ابن ابی شیبه: 8/572، کتاب المغازی.

« انّه حین بویع لأبی بکر بعد رسول اللّه(صلی الله علیه وآله) کان علی و الزبیر یدخلان علی فاطمة بنت رسول اللّه، فیشاورونها و یرتجعون فی أمرهم. فلما بلغ ذلک عمر بن الخطاب خرج حتی دخل علی فاطمة، فقال: یا بنت رسول اللّه(صلی الله علیه وآله) و اللّه ما أحد أحبَّ إلینا من أبیک و ما من أحد أحب إلینا بعد أبیک منک، و أیم اللّه ما ذاک بمانعی إن اجتمع هؤلاء النفر عندک أن امرتهم أن یحرق علیهم البیت. 

قال: فلما خرج عمر جاؤوها، فقالت: تعلمون انّ عمر قد جاءَنی، و قد حلف باللّه لئن عدتم لیُحرقنّ علیکم البیت، و أیم اللّه لَیمضین لما حلف علیه.»

[2] انساب الأشراف: 1/586 طبع دار معارف، قاهره. «انّ أبابکر أرسل إلی علیّ یرید البیعة فلم یبایع، فجاء عمر و معه فتیلة! فتلقته فاطمة علی الباب. فقالت فاطمة: یابن الخطاب، أتراک محرقاً علیّ بابی؟ قال: نعم، و ذلک أقوی فیما جاء به أبوک...»

[3] الامامة و السیاسة: 12، چاپ مکتبة تجاریة کبری، مصر.

« انّ أبابکر رضی اللّه عنه تفقد قوماً تخلّقوا عن بیعته عند علی کرم اللّه وجهه فبعث إلیهم عمر فجاء فناداهم و هم فی دار علی، فأبوا أن یخرجوا فدعا بالحطب و قال: والّذی نفس عمر بیده لتخرجن أو لاحرقنها علی من فیها، فقیل له: یا أبا حفص انّ فیها فاطمة فقال، و إن!! »

[4] الامامة و السیاسیة، ص 13.

« ثمّ قام عمر فمشی معه جماعة حتی أتوا فاطمة فدقّوا الباب فلمّا سمعت أصواتهم نادت بأعلی صوتها یا أبتاه رسول اللّه ماذا لقینا بعدک من ابن الخطاب، و ابن أبی قحافة فلما سمع القوم صوتها و بکائها انصرفوا. و بقی عمر و معه قوم فأخرجوا علیاً فمضوا به إلی أبی بکر فقالوا له بایع، فقال: إن أنا لم أفعل فمه؟ فقالوا: إذاً و اللّه الّذی لا إله إلاّ هو نضرب عنقک...!»

[5] معجم المطبوعات العربیة: 1/212.

[6] تاریخ طبری: 2/443، چاپ بیروت. « أتی عمر بن الخطاب منزل علی و فیه طلحة و الزبیر و رجال من المهاجرین، فقال و اللّه لاحرقن علیکم أو لتخرجنّ إلی البیعة، فخرج علیه الزّبیر مصلتاً بالسیف فعثر فسقط السیف من یده، فوثبوا علیه فأخذوه.»

[7] عقد الفرید: 4/93، چاپ مکتبة هلال.« فأمّا علی و العباس و الزبیر فقعدوا فی بیت فاطمة حتی بعثت إلیهم أبوبکر، عمر بن الخطاب لیُخرجهم من بیت فاطمة و قال له: إن أبوا فقاتِلهم، فاقبل بقبس من نار أن یُضرم علیهم الدار، فلقیته فاطمة فقال: یا ابن الخطاب أجئت لتحرق دارنا؟! قال: نعم، أو تدخلوا فیما دخلت فیه الأُمّة!»

[8] الأموال: پاورقی 4، چاپ نشر کلیات ازهریة، الأموال، 144، بیروت و نیز ابن عبد ربه در عقد الفرید: 4/93 نقل کرده است چنان که خواهد آمد. « وددت انّی لم أکشف بیت فاطمة و ترکته و ان اغلق علی الحرب»

[9] میزان الاعتدال:ج2، ص 195

[10] معجم کبیر طبرانی: 1/62، شماره حدیث 34، تحقیق حمدی عبدالمجید سلفی.« أمّا الثلاث اللائی وددت أنی لم أفعلهنّ، فوددت انّی لم أکن أکشف بیت فاطمة و ترکته. »

[11] عقد الفرید: 4/93، چاپ مکتبة الهلال.« وودت انّی لم أکشف بیت فاطمة عن شی و إن کانوا اغلقوه علی الحرب.»

[12] الوافی بالوفیات: 6/17، شماره 2444; ملل و نحل شهرستانی: 1/57، چاپ دار المعرفة، بیروت. و در ترجمه نظام به کتاب «بحوث فی الملل و النحل»: 3/248-255 مراجعه شود. « انّ عمر ضرب بطن فاطمة یوم البیعة حتی ألقت المحسن من بطنها.»

[13] شرح نهج البلاغه: 2/46 و 47، چاپ مصر. « وددت انّی لم أکن کشفت عن بیت فاطمة و ترکته ولو أغلق علی الحرب.»

[14] مروج الذهب: 2/301، چاپ دار اندلس، بیروت.« فوددت انّی لم أکن فتشت بیت فاطمة و ذکر فی ذلک کلاماً کثیراً! »

[15] میزان الاعتدال: 3/459. «   انّ عمر رفس فاطمة حتی أسقطت بمحسن.»

[16] عبدالفتاح عبدالمقصود، علی بن ابی طالب: 4/276-277.« و الّذی نفس عمر بیده، لیَخرجنَّ أو لأحرقنّها علی من فیها...! قالت له طائفة خافت اللّه، و رعت الرسول فی عقبه: یا أبا حفص، إنّ فیها فاطمة...! فصاح لایبالی: و إن..! و اقترب و قرع الباب، ثمّ ضربه و اقتحمه... و بداله علیّ... و رنّ حینذاک صوت الزهراء عند مدخل الدار... فان هی الا طنین استغاثة...»

[17] کتاب الامامة و الخلافة، ص 160 و 161، تألیف مقاتل بن عطیّة که با مقدّمه ای از دکتر حامد داود استاد دانشگاه عین الشمس قاهره به چاپ رسیده، چاپ بیروت، مؤسّسة البلاغ. « ان ابابکر بعد ما اخذ البیعة لنفسه من الناس بالارهاب و السیف و القوّة ارسل عمر، و قنفذاً و جماعة الی دار علیّ و فاطمه(علیه السلام) و جمع عمر الحطب علی دار فاطمه و احرق باب الدار!..»

[18] این پاسخ با اقتباس و تلخیص، از
مقاله حضرت آیت الله مکارم شیرازی تهیه شده است. همچنین می توانید به آدرس زیر رجوع کنید.

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=67823

منبع:سایت حوزه


Cialis canada
دوشنبه 3 تیر 1398 04:52 ق.ظ

Nicely put, Regards!
tadalafilo prezzo di cialis in bulgaria cialis with 2 days delivery we like it cialis soft gel cialis taglich only here cialis pills best generic drugs cialis warnings for cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis canadian drugs
http://tratcompte.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 12:55 ب.ظ

Factor nicely used!!
acheter du cialis a geneve buy cialis online comprar cialis 10 espa241a click here to buy cialis cialis ahumada cialis generisches kanada interactions for cialis where do you buy cialis cialis rezeptfrei preis cialis 20mg schweiz
http://bwahbulpe.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 10:17 ب.ظ

Superb content. Regards.
buy original cialis american pharmacy cialis where to buy cialis in ontario cialis super acti bulk cialis we like it safe cheap cialis cialis preise schweiz cialis bula free cialis cialis generico lilly
generic cialis 20mg uk
شنبه 1 تیر 1398 05:26 ق.ظ

Thanks! Ample posts.

cialis generika enter site 20 mg cialis cost cialis generico milano cialis 100 mg 30 tablet cialis 100 mg 30 tablet viagra vs cialis vs levitra rx cialis para comprar viagra vs cialis vs levitra cialis dosage recommendations cialis bula
Cialis prices
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:46 ب.ظ

Great tips. Regards!
prices for cialis 50mg cialis online holland where cheapest cialis cialis manufacturer coupon low dose cialis blood pressure acheter cialis meilleur pri calis click here take cialis cialis generique 5 mg bulk cialis
http://mondlode.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:16 ق.ظ

You actually mentioned this effectively.
wow look it cialis mexico cialis coupons printable recommended site cialis kanada we recommend cheapest cialis cialis cost cialis kaufen bankberweisung american pharmacy cialis cialis soft tabs for sale viagra vs cialis weblink price cialis
coupon for cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 09:48 ق.ظ

Awesome info. Kudos.
cialis professional yohimbe wow cialis tadalafil 100mg generic cialis pill online cialis tadalafil cialis 200 dollar savings card cialis 5 mg effetti collateral enter site very cheap cialis purchasing cialis on the internet cialis 100mg suppliers look here cialis order on line
buy cialis online india
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:31 ب.ظ

Kudos! I appreciate it!
look here cialis order on line cialis for daily use prescription doctor cialis cialis 20mg prix en pharmacie link for you cialis price if a woman takes a mans cialis cialis pills boards brand cialis generic cialis canada cialis from canada
http://outalur.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:02 ق.ظ

Seriously many of superb tips.
cost of cialis cvs we choice cialis uk cialis coupons generic for cialis tadalafil 20 mg prix cialis once a da only here cialis pills buy brand cialis cheap cialis 10mg prix pharmaci 40 mg cialis what if i take
http://maiknotac.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:15 ق.ظ

Tips clearly considered.!
we choice cialis pfizer india viagra vs cialis vs levitra cialis para que sirve achat cialis en suisse cialis generika cialis billig click here to buy cialis buy original cialis cialis pas cher paris cialis 10 doctissimo
can you order cialis online
شنبه 25 خرداد 1398 11:11 ق.ظ

You actually said it well.
wow look it cialis mexico cialis for sale in europa cialis lilly tadalafi buying cialis overnight pastillas cialis y alcoho cialis with 2 days delivery cialis cuantos mg hay trusted tabled cialis softabs buy original cialis cialis ahumada
order cialis from india
جمعه 24 خرداد 1398 08:55 ب.ظ

You mentioned it exceptionally well!
cialis et insomni cialis 5 mg effetti collateral 5 mg cialis coupon printable cialis venta a domicilio buy generic cialis look here cialis cheap canada tadalafil 20mg buy cialis sample pack ou trouver cialis sur le net cialis side effects
cialis farmacias guadalajara
جمعه 24 خرداد 1398 06:49 ق.ظ

Very good material, Kudos!
wow cialis 20 cialis dosage recommendations chinese cialis 50 mg acheter cialis meilleur pri online prescriptions cialis buy cialis online cheapest acquistare cialis internet order a sample of cialis enter site natural cialis cialis generico milano
Buy cialis online
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:35 ب.ظ

Truly plenty of beneficial knowledge.
cialis pills in singapore legalidad de comprar cialis cialis daily dose generic cialis online holland cialis pills sublingual cialis online cialis 5mg prix cialis rezeptfrei sterreich cialis rezeptfrei sterreich cialis generic availability
http://staminim.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:58 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
we like it safe cheap cialis what is cialis cialis coupons cialis dosage recommendations cialis venta a domicilio get cheap cialis cialis para que sirve cialis super acti achat cialis en europe cialis wir preise
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 08:48 ق.ظ

With thanks! Numerous data.

cialis 5 mg safe dosage for cialis cialis 5 mg il cialis quanto costa generic cialis 20mg uk we choice free trial of cialis cialis prezzo di mercato achat cialis en suisse cialis dosage recommendations cialis kaufen wo
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 03:47 ق.ظ

Many thanks. Quite a lot of info.

acheter du cialis a geneve are there generic cialis cialis diario compra achat cialis en suisse cialis dosage recommendations usa cialis online we use it 50 mg cialis dose female cialis no prescription cialis efficacit tadalafil 20 mg
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 09:42 ب.ظ

Many thanks! I appreciate this.
cialis mit grapefruitsaft precios de cialis generico recommended site cialis kanada cialis for sale free cialis cialis pills boards cialis coupon cialis with 2 days delivery cialis coupon cialis pills price each
Cialis canada
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:41 ب.ظ

Nicely put, Many thanks!
cialis 20mg cialis dosage recommendations cialis farmacias guadalajara order cialis from india buy cialis online cheapest generic for cialis cialis usa cost cialis manufacturer coupon buy cialis uk no prescription cialis with 2 days delivery
buy cialis germany
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:12 ق.ظ

Thanks, Awesome stuff.
legalidad de comprar cialis buy cialis cheap 10 mg does cialis cause gout generic low dose cialis cialis 50 mg soft tab how do cialis pills work cialis pills price each cialis 20 mg cut in half purchasing cialis on the internet buy cialis online nz
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:04 ق.ظ

You actually reported it wonderfully!
cialis 20mg generic cialis with dapoxetine cost of cialis cvs cialis uk next day cialis efficacit cialis usa cost the best choice cialis woman purchase once a day cialis sublingual cialis online cialis arginine interactio
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 10:34 ب.ظ

Amazing data, Appreciate it!
cialis online holland cialis preise schweiz tesco price cialis prices for cialis 50mg buy original cialis 5 mg cialis coupon printable the best choice cialis woman cialis sicuro in linea free generic cialis generic cialis levitra
buy tadalafil
سه شنبه 13 آذر 1397 12:04 ق.ظ

Fantastic facts. Thank you.
only here cialis pills cialis prezzo di mercato cialis online deutschland cialis side effects generic cialis at the pharmacy tadalafil 10 mg cialis canadian drugs what is cialis cialis australian price cialis 50 mg soft tab
buy cheap cialis on line
دوشنبه 12 آذر 1397 11:10 ق.ظ

Many thanks, I appreciate it.
generic cialis levitra achat cialis en itali cialis pas cher paris cialis en mexico precio fast cialis online free generic cialis cheap cialis cialis purchasing recommended site cialis kanada rx cialis para comprar
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 11:35 ب.ظ

Cheers, Quite a lot of facts.

the best site cialis tablets buying brand cialis online recommended site cialis kanada precios cialis peru free generic cialis overnight cialis tadalafil cialis price in bangalore acquistare cialis internet cialis 50 mg soft tab cialis 30 day trial coupon
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 10:28 ق.ظ

Superb write ups. Thank you!
buy generic cialis cialis australia org cialis lilly tadalafi cialis e hiv cialis daily new zealand buying brand cialis online buying cialis in colombia viagra cialis levitra cialis tablets for sale order cialis from india
buy cialis no rx
شنبه 10 آذر 1397 11:43 ب.ظ

You actually explained that wonderfully.
cialis cost enter site very cheap cialis cialis kaufen wo sialis achat cialis en suisse cialis tadalafil online chinese cialis 50 mg best generic drugs cialis pastillas cialis y alcoho non 5 mg cialis generici
buy tadalafil online
شنبه 10 آذر 1397 10:30 ق.ظ

Wow tons of very good facts.
cialis for sale in europa cialis generico online cialis 100 mg 30 tablet where cheapest cialis order a sample of cialis viagra vs cialis canadian discount cialis tadalafil 10 mg comprar cialis 10 espa241a compare prices cialis uk
buy cialis pills online
جمعه 9 آذر 1397 11:10 ب.ظ

You've made your point very well!.
preis cialis 20mg schweiz cialis 5mg prix order generic cialis online prezzo di cialis in bulgaria cialis online cialis billig cialis generico buy cialis uk no prescription cialis generic availability cialis official site
buy tadalafil
جمعه 9 آذر 1397 11:20 ق.ظ

Fantastic stuff. Cheers.
cialis cuantos mg hay generic cialis 20mg tablets cialis for daily use cialis tadalafil overnight cialis tadalafil cialis generisches kanada cialis authentique suisse cialis tablets for sale cialis for sale south africa free cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30