تبلیغات
وبلاگ تاریخ اسلام - آسمانی ترین هدیه ی خداوند
یکشنبه 15 خرداد 1390

آسمانی ترین هدیه ی خداوند

   نوشته شده توسط: مهدی    

حدود 600سال از ظهور مسیح می­گذشت و تعالیم او آغشته به خرافه­ها و بدعت­ها و حق­فراموشی و هوس­محوری شده بود؛
- جهان در آتش جهل و زور و زر و تزویر می­سوخت؛
- دختركان معصوم پس از تولد به جای آغوش گرم مادران در گورهای سرد، زنده به گور می­شدند؛
- زن چون كالایی خرید و فروش می­شد، به غارت برده می­شد، به ارث می رسید و حق هیچ­گونه انتخابی نداشت؛
- قتل و غارت و شبیخون و جنگ، شغل اكثر مردم حجاز بود و كینه و نفرت، طایفه ها را در كام مرگ می­كشید؛
- كسرایان در ایران برگردن مظلومان آن چنان فشار می­آوردند كه كمر اكثریت مردم در زیر بار ظلم شاهان خمیده بود؛
- هیچ ایرانی خارج از طبقه­ی اشراف، حق تحصیل و خواندن و نوشتن نداشت؛
- شاهان خود را سایه­ی خدا می­نامیدند؛ اما بیشتر از دوزخ ابلیس، بندگان خدا را در آتش ستم خویش داغ می­كردند؛
- كعبه مركز توحید، تبدیل به بتخانه ای شده بود كه 360 شیطان در آن ایستاده بودند و از مركز توحید، مردم را به بت پرستی می­خواندند؛

-در روم بندگان خدا را به جرم خداپرستی و حق­گویی در میادین به چنگ حیوانات وحشی می­سپردند تا از تماشای تكه­تكه شدن آن­ها، لذت حیوانی ببرند؛
- همه در بند هم بودند و در حال گرفتار كردن یكدیگر و گرفتار شدن به هم.
گویی در روی زمین، كسی به فكر آسمان نبود!
محمد(ص) مردی امین، پاك، راستگو، درستكار، مهربان، جوانمرد و انسانی بود. برعكس دیگران كه به زمین دوخته شده بودند، غرق در افكار آسمانی بود.
آهسته و با تأمل، با كوله بار اندیشه­ی پاك و فرا زمینی از جمعیت جدا می­شد و یكه­و­تنها به سوی قله جبل­النور می­شتافت. گویی نیرویی عظیم و شگرف و ماورایی همچون مغناطیسی بزرگ او را از دل مكه بر ­می­گرفت و بر تارك جبل النور و بر پیشانی این شهر قرار می­بخشید.
او در سایه­ی این كشش شیرین، فاصله­ی خانه تا دامنه­ی جبل­­النور و از دامنه­ی این كوه تا غار حراء كه در قله­ی آن قرار داشت را چابك و استوار می­پیمود و در پیشانی مكه، بر بالاترین نقطه­ی زمین و نزدیك­ترین فاصله به آسمان آرامش می یافت. هیچ­كس نتوانست بفهمد كه او در این هجرت­های مكرر و روزانه و از این صعود به آسمان و قرارگرفتن بر قله­ی جبل­النور چه حظ عظیمی می­یافت! چه مكاشفه­ی نابی به او دست می­داد و چگونه از زمین، آسمان را در می­نوردید! او چگونه از ورای زمینیان گم شده در خودخواهی، با این سفر جسمانی و روحانی، عروجی آسمانی می­یافت و نزدیك­ و ­نزدیك به حق می­شد تا:
«... وَ هُوَ بِالْأُفُقِ الْأَعْلى، ثُمَّ دَنا فَتَدَلَّى، فَكانَ قابَ قَوْسَیْنِ أَوْ أَدْنى‏، فَأَوْحى‏ إِلى‏ عَبْدِهِ ما أَوْحى‏... عِنْدَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهى‏، عِنْدَها جَنَّةُ الْمَأْوى... لَقَدْ رَأى‏ مِنْ آیاتِ رَبِّهِ الْكُبْرى...‏ ».[1]
این حال وقتی همراه با سكوت و اندیشه در غار حراء بر محمد(ص) متولی می شد، او را از قالب یك انسان خارج می­ساخت و بر آفرینش غالب می­ساخت.
در روز 72 رجب پس از اینكه آن حضرت در غار حراء  آرامش یافت باز به سوی آسمان نگریست، اما این بار جبرئیل را دید كه به او فرمود: «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذی خَلَقَ» بخوان به نام پروردگارت كه آفرید. محمد(ص) فرمود: من نمی­توانم بخوانم! فرشته وحی به او فرمود: بخوان!
او احساس كرد كه به راحتی می­تواند آنچه را جبرئیل به او  وحی می­كند، بخواند و همراه فرشته خواند:
«اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذی خَلَقَ، خَلَقَ الْإِنْسانَ مِنْ عَلَقٍ، اقْرَأْ وَ رَبُّكَ الْأَكْرَمُ،
الَّذی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ، عَلَّمَ الْإِنْسانَ ما لَمْ یَعْلَمْ».[2]
از این پس امین مكه، رسول‌الله بود. او با ملكوت آشنا شده و ابلاغ رسالت الهی و وظیفه­ی رهایی انسان از بند خاك را در وجود خویش احساس می­كرد و آسمانی­ترین هدیه­ی خداوند به بندگان،(مأموریت الهی خویش) را آغاز كرد.
اینچنین بود كه عطر ریاحین بهشتی در آفاق پیچید و مصداق آیه­ی دوم سوره‌ی جمعه عزم خویش را جزم هدایت و تزكیه و تعلیم مردم نمود:
«هُوَ الَّذی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولاً مِنْهُمْ یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَكِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كانُوا مِنْ قَبْلُ لَفی‏ ضَلالٍ مُبینٍ».
او كسی است كه در میان جمعیت درس نخوانده، رسولی از خودشان برانگیخت كه آیات (هدایت بخشش) را بر آن­ها می­خواند و آن­ها را تزكیه می­كند و به آن­ها كتاب (قرآن) و حكمت می­آموزد و مسلما پیش از آن در گمراهی آشكاری بودند. پیامبر آیه­های نور و صاحب «وَ إِنَّكَ لَعَلى‏ خُلُقٍ عَظیمٍ» آرام و اندیشمندانه از دامنه جبل­النور به سوی مكه حركت كرد.
آن روز، "خدیجه" در منزل بی­صبرانه در انتظار محمد(ص) بود. او قبلا از غلامش "میسره" شنیده بود كه "راهب نصرانی" در شام درباره محمد(ص) گفته بود: «هذا نبی الامه و...» .[3]
محمد(ص) به خانه رسید و دل خدیجه با دیدن او زنده شد. غنچه­ی لب­های امین مكه شكفته شد كه: خدیجه؛ فرشته وحی بر من نازل شد. خدیجه سرشار از شور و شعف شد، و به "ورقه بن نوفل" كه از دانشمندان مسیحی بود جریان را خبر داد. ورقه گفت:
به خدا سوگند! او همان ناموس اكبر(جبرئیل) است كه بر موسی نیز نازل می شد. محمد(ص) بدون هیچ شكی پیامبر این امت خواهد بود... .[4]
خدیجه بر انتخاب خویش آفرین گفت! اشك شوق در چشمانش حلقه زد و با هزاران چشم به سیمای ملكوتی رسول الله­(ص)  نگریست. احساس كرد چقدر محمد(ص) ملكوتی شده است، چه ماورایی سخن می­گوید و چه دلنشین لبخند می­زند. هاله­ای از نور رسالت، سیمای تابناك محمد(ص) را فراگرفته بود و خدیجه محو تماشای جمال محمد(ص) شده بود.
ناگهان خدیجه به خود آمد و گفت:
یا رسول الله(ص)؛ من به رسالت شما ایمان دارم، برای ورود به این دین مرا راهنمایی فرمایید. می­خواهم اولین ایمان آورنده به رسالت شما و وارده شونده به دین اسلام باشم. غنچه لب­های پیامبر رحمت(ص)، آرام از هم شكفت و فرمود: به یكتایی خداوند و پیامبری من گواهی بده.
خدیجه فرمود: اشهد ان لااله الاالله و اشهد ان محمد رسول الله و بدین صورت بانوی مكه و حجاز، ام المؤمنین و اولین مسلمان پس از رسول الله(ص) شد.
در خانه­ی رسالت، كودكی ده ساله زندگی می­كرد. علی(ع) در روزگار قحطی و تنگدستی ابوطالب به خانه پیامبر آمده بود.[5] او نزد پیامبر(ص) بود و زیر نظر آن حضرت تربیت می­شد. از نزدیك شاهد صداقت و امانت و رسالت محمد(ص) بود و باهوش و ذكاوت سرشاری كه داشت در ده سالگی به رسالت پیامبر(ص) گواهی داد و سومین مسلمان و در زمره­ی: «السابقون السابقون اولئك المقربون»[6] قرار گرفت و گوی سبقت در ایمان را از همگان ربود؛
نگار من كه به مكتب نرفت و خط ننوشت
به غمزه مسأله آموز صد مدرس شد
آن‌ گاه بود که عطر معنویت و رایحه­ی ملكوت و بزم روح و ریحان در جهان پراكنده شد و انسان، دام ابلیس را پاره كرد و در هوای انسانیت آزاد شد.[1] . سوره نجم، آیات 7 - 15
[2] . قرآن كریم، سوره علق، آیات 1- 4
[3] . اعلام الوری، صفحه 47
[4] . سیره ابن هشام، جلد 1، صفحه 238
[5] . بحارالانوار، جلد 18، صفحه 208
[6] . سوره واقعه، آیات 10و 11


کلمات کلیدی: حق فراموشی، حضرت محمد(ص)، غار حراء، وحی، جبرئیل.


منبع

Brian
پنجشنبه 16 آذر 1396 09:35 ب.ظ
Hi Dear, are you truly visiting this web page regularly, if so then you will definitely get good experience.
Do you get taller when you stretch?
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:53 ب.ظ
I like the valuable information you supply in your articles.
I will bookmark your weblog and test once more right here frequently.
I'm fairly certain I'll be informed lots of new stuff proper here!
Good luck for the following!
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 03:31 ب.ظ
We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your website provided us with helpful info to
work on. You have done an impressive process and our entire group will likely
be grateful to you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر